SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...

05 Ekim 2011

sözel çıkışlıyım aşçılık istiyorum matematik yapmadan kazanabilir miyim? birde meslek liselerine mi öncelik tanıyorlar 2011

sözel çıkışlıyım aşçılık istiyorum matematik yapmadan kazanabilirmiyim birde meslek liselerine mi öncelik tanıyorlar olma ihtimali çok mu düşük

öncelikle meslek liseliler sınavsız geçişle yerleştiriliyorlar. kalan kontenjanlara diğer okulların mezunları ygs puanlarıyla yerleştirilyorlar.
geçen yıl genelde sınavsız geçişle kontenjanlar dolmuş. gördüğüm kadarıyla bir tek muş üniversitesi ygs puanıyla öğrenci almış. ücretli üniversitlereden de ygs puanıyla öğrenci alanlar olmuş. bu yıl da aynı şekilde olursa, düz liseden devlet üniversitelerini kazanmak zor olacaktır. fakat çok istiyorsan denemelisin, tercih döneminde iyi bir tercih listesi şansını biraz da olsa artırılacaktır.
eğer meslek liselilerden kontenjan kalırsa, matematik yapmadan da kazanılabilir diye düşünüyorum. fakat yine de elden geldiği kadan matematik yapmak gerekir. unutmamak lazım ki, matematik sorularının % 30'u kolay ve çok kolay sorulardan oluşuyor.
aşçılık bölümünü okumayı çok istiyorsan, açık öğretim lisesinden fark derslerini vererek yiyecek içecek hizmetleri bölümünü dışardan (mesleki açık öğretim lisesi) bitirmeyi düşünebilirsin. sonrasında öncelikli olarak aşçılık yüksek okuluna yerleşirsin. (bunu araştırmanı tavsiye ederim)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SORU ALIMI KAPANMIŞTIR !!!

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...
YAPILAN ÖNERİ VE DEĞERLENDİRMELER İLGİLİ SINAV KILAVUZLARI KAPSAMINDA YAPILMAKTADIR. ESAS OLAN İLGİLİ KILAVUZDA YAZILI OLANLARDIR.