SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...

12 Ocak 2011

2011 YGS’YE GİRME ZORUNLUĞU VAR MIDIR?- ÖSYS KILAVUZU

.
Kılavuzun 7. (MESLEKI VE TEKNIK ORTAÖĞRETIM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI ILE AÇIK ÖĞRETIM ÖN LISANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇIŞ) maddesinde açıklanan esaslara göre, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına başvuran adaylar sınavsız yerleşebilirler.
Bunların dışındaki tüm yükseköğretim programlarına (özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar dahil) girmek isteyen adaylar 2011-YGS’ye girmek zorundadır.

Sınavsız yerleştirme yapılan ön lisans programlarının boş kalan kontenjanlarına, alan dışından yerleştirme yapılırken ilgili 2011-YGS puanları kullanılacaktır.

2547 sayılı Kanun’un 45. maddesine 4702 sayılı Kanun’la eklenen “e” bendi uyarınca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar kendi alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına veya kontenjan sınırlaması olan açık öğretim ön lisans programlarına, kontenjan dahilinde, sınavsız yerleştirilebileceklerinden, bu durumdaki adayların başvurmadan önce kılavuzun 7. maddesini dikkatle okumaları gerekmektedir.

Bu adaylar istedikleri takdirde kendi alanlarındaki açık öğretim ön lisans programlarından kontenjan sınırlaması olmayanlara da sınavsız yerleştirilebileceklerdir.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programları hariç, merkezî yerleştirme kapsamında sınavla veya sınavsız geçişle öğrenci alan tüm yükseköğretim programları, bu programların öğretim süreleri ve puan türleri Tablo 4’te gösterilmiştir.

ösym.gov.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SORU ALIMI KAPANMIŞTIR !!!

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...
YAPILAN ÖNERİ VE DEĞERLENDİRMELER İLGİLİ SINAV KILAVUZLARI KAPSAMINDA YAPILMAKTADIR. ESAS OLAN İLGİLİ KILAVUZDA YAZILI OLANLARDIR.