SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...

15 Haziran 2010

IŞIK ÜNİVERSİTESİ (FMV) 2009-2010 ÖĞRENİM ÜCRETİ, BURSLULUK, YURT, İNDİRİMLER, BURS KESİLMESİ

Işık Üniversitesi, 124 yıllık geçmişi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Eğitim Vakfı olan, Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) tarafından kurulmuştur.

Işık Üniversitesi’nde öğretim ücretlidir. Bu ücret hazırlık ve lisans programları için 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 15.900 TL’dir. Bu ücrete %8 KDV dahil değildir.

Ödemelerde peşin indirimli ve taksitli seçenekler mevcuttur. Ayrıntılar “http://www.isikun.edu.tr” adresli web sitesindeki Mali İşler sayfasından öğrenilebilir.

İngilizce Hazırlık ve Lisans programlarındaki öğrenciler öğrenimlerini Şile Kampusu’nda görmektedirler. Şile Kampusu’nda öğrenim görecek öğrenciler için kız ve erkek öğrenci yurtları vardır. Yurtlar ücrete tabidir.

Öğretim dili İngilizcedir.

Üniversitede yerleştirme fakülte bazındadır. Fakülte tercihi yapan öğrenciler kayıt olurken istedikleri bölüm/ programı tercih ederler. Birinci sınıfın sonunda bu tercihlerini değiştirme veya kesinleştirme hakları vardır. Ancak, ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavla bu programlara yerleştirilen öğrencinin ortak eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 10 ncu maddesi hükümleri kapsamında bu lisans derecelerinden birinde öğrenime devam edebilmesi için, merkezi sınavdan aldığı puanın, merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla yurt içindeki diğer üniversitelerdeki eşdeğer programa kayıt yaptıran en düşük puanlı öğrencinin puanından az olmaması şarttır.

Mühendislik Fak.’nde bulunan Mühendislik Programlarına yerleştirilen bir öğrenci bu fakültede yer alan Bilgisayar Müh., Elektronik Müh., Endüstri Müh., Makine Müh. veya Yazılım Müh. programlarından istediğine kayıt yaptırır; bu fakültede hangi programa devam edeceğine kesin olarak birinci sınıfın sonunda karar verir. Bu husus her öğrenci için geçerli olup yukarıda yer alan puan koşuluna tabidir ve öğrencinin burs statüsünü değiştirmez.
Bu durum İktisadi ve İdari Bilimler Fak.’si için de geçerli olup, bu fakültede bulunan Uluslararası, İktisat, İşletme Programlarına yerleştirilen bir öğrenci bu fakültede yer alan İşletme, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret, Siyaset Bilimi programlarından birini tercih ederek kayıt yaptıran öğrenciler birinci sınıfın sonunda kararlarını kesinleştirirler. Bu husus her öğrenci için geçerli olup yukarıda yer alan puan koşuluna tabidir ve öğrencinin burs statüsünü değiştirmez.
Fen-Edebiyat Fak. ise bu fakültenin SAY- 2 puan türü ile öğrenci alan Fen Programlarına yerleştirilen bir öğrenci bu fakültede yer alan Enformasyon Teknolojileri, Matematik, Matematik Müh. ve Fizik programlarından birini, Fakülte’nin EA-2 puan türü ile öğrenci alan Sosyal Programlarına yerleştirilen bir öğrenci bu fakültede yer alan Yönetim Bilişim Sistemleri, İnsan ve Toplum Bilimleri ile Psikoloji programlarından birini tercih ederek kayıt yaptıran öğrenciler birinci sınıfın sonunda kararlarını kesinleştirirler. Bu husus her öğrenci için geçerli olup yukarıda yer alan puan koşuluna tabidir ve öğrencinin burs statüsünü değiştirmez.
Bu uygulama Yazılım Müh. (UOLP-SUNY Brockport) programı için geçerli değildir.

Tercih sıralamasında Işık Üniversitesi’ni ilk 5 (beş) sırada yazan ve Üniversiteye yerleşen öğrencilerden hazırlık ve asıl öğretim süresi boyunca öğretim ücretinin %25’i alınmaz.

FMV Işık Liseleri’ni veya Şişli Terakki Lisesi’ni bitirip, tercih sıralamasında Işık Üniversitesi’ni ilk 5 (beş) sırada yazan ve Üniversiteye yerleşen öğrencilerden hazırlık ve asıl öğretim süresi boyunca öğretim ücretinin %50’si alınmaz.

Uluslararası Bakalorya (IB) programından diploma alan ve Işık Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerden öğrenim ücretinin %50’si alınmaz.
Bu paragraftaki indirimlerin devam etme, kesilme tekrar bağlanma koşulları ve toplam süresi aşağıdaki Giriş Bursları gibidir.

Yukarıdaki indirimlere ek olarak, Üniversitemizin ÖSS ile giriş aşamasında verdiği burslar ve öğrencilerin lisans öğrenimleri boyunca başvurabilecekleri başarı ve çalışma bursları da bulunmaktadır:

Giriş Bursları:
Üniversitemize
%100 Burslu yerleşen öğrencilerden öğretim ücretinin tamamı,
%50 Burslu yerleşen öğrencilerden ise öğretim ücretinin %50’si alınmaz.
Bu şekilde burs alan öğrencilerden yabancı dil hazırlık öğrenimini ilk yıl sonunda başarı ile bitiremeyip tekrarlamak zorunda kalanların bursu kesilir. Ancak bursu kesilenlerin yabancı dil hazırlık öğrenimini başarıyla tamamlayarak asıl öğrenimlerine başlamaları durumunda kendilerine bursları tekrar bağlanır.
Giriş bursu alan öğrenci genel not ortalamasının (GNO) 4,00 üzerinden 2,00’nin altına düşmesi halinde uyarılır. Öğrencinin izleyen dönemde GNO’sunu 2,00’nin üzerine çıkarması halinde bursu devam eder, aksi halde bursu kesilir.
Bursu kesilen öğrenci daha sonraki yarıyıllarda GNO’sunu 2,00’nin üzerine çıkarırsa bursu tekrar bağlanır.
Verilen burs yabancı dil hazırlık öğretimi için bir, asıl öğretim süresi için dört yıldır.

Onur Bursları:
Yüksek Onur Bursu;
ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içine girip Üniversitemizi tercih eden öğrencilere verilen burstur. Bu öğrencilerden öğrenimleri süresince öğretim ücreti alınmaz, Üniversitenin yurtlarında ücretsiz kalırlar ve her yıl 9 ay boyunca kendilerine cep harçlığı verilir. Bu harçlık 2009- 2010 için ayda net 500 TL dir.

Onur Bursu;
ÖSS sıralamasında 1001- 5000 öğrenci içine girip Üniversitemizi tercih eden öğrencilere verilen burstur. Bu öğrencilerden öğrenimleri süresince öğretim ücreti alınmaz, Üniversitenin yurtlarında ücretsiz kalırlar.

Başarı Bursu:
Ücretli ve kısmi burslu öğrencilerden lisans öğrenimleri boyunca üstün başarı gösteren öğrencilere verilen burstur. Bu burs üniversite hazırlık sınıfı hariç her akademik yıl sonunda Üniversite Burs yönetmeliğine göre verilir. Bu bursun süresi bir (1) yıldır.

Çalışma Bursu:
Bu burs öğrencinin başvurusu halinde kendisine çalışması karşılığı sağlanan burstur. Bu bursu alan öğrencilere saat başı ücret ile haftada 10, ayda 40 saati geçmeyecek biçimde Üniversitenin ihtiyacı olduğu konularda kampüsde çalışma olanağı sağlanır.

Üniversitemizin ayrıca Şile Liseleri öğrencilerine, Şile’den Yunanistan’a göç eden ailelerin çocuklarına verdiği burslar ve çeşitli indirimler (spor, sanat, kardeş, şehit çocuğu indirimleri) vardır. Burs ve yurtlarla ilgili ayrıntılı bilgiye üniversitenin web sitesinden ulaşılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SORU ALIMI KAPANMIŞTIR !!!

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

SORU ALINMAMAKTADIR...

LÜTFEN SORU SORMAYINIZ...
YAPILAN ÖNERİ VE DEĞERLENDİRMELER İLGİLİ SINAV KILAVUZLARI KAPSAMINDA YAPILMAKTADIR. ESAS OLAN İLGİLİ KILAVUZDA YAZILI OLANLARDIR.